این کوچولو را ارزان‌تر کنید تا بیشتر بفروشید…!

آئودی A8 جدید چگونه خودش را پارک می‌کند؟! - اجاره خودرو
آئودی A8 جدید چگونه خودش را پارک می‌کند؟!
خرداد ۲۶, ۱۳۹۶
نسخه مرد آهنی هیوندای کُنای جدید - اجاره خودرو
نسخه مرد آهنی هیوندای کُنای جدید
خرداد ۲۷, ۱۳۹۶

این کوچولو را ارزان‌تر کنید تا بیشتر بفروشید…!

این کوچولو را ارزان‌تر کنید تا بیشتر بفروشید…! - اجاره خودرو

این کوچولو را ارزان‌تر کنید تا بیشتر بفروشید…! - اجاره خودرو

سام کاویانی: در اغلب نقاط عالم سازندگان خودرو در پی آنند که ساخته‌های کوچک و نقلی خود را به بهایی معقول و وضعی مطلوب به آحاد خریداران عرضه کنند؛ اما سازندگان وطنی ما این رسم و قاعده را چندان برنمی‌تابند و خودرو چه کوچک باشد و چه بزرگ و چه لوکس و ساده، فرقی به حالشان نمی‌کند. آن‌ها کماکان سودی سهل و شیرین را خواستارند. سودی که بی‌شک رضایت مشتری به‌پای آن ذبح می‌شود.

این کوچولو را ارزان‌تر کنید تا بیشتر بفروشید…! - اجاره خودرو - 0

این کوچولو را ارزان‌تر کنید تا بیشتر بفروشید…! – اجاره خودرو


در کمتر جایی از این گیتی شاهدیم که خودرویی مینی و یا سوپر مینی را در طیف لوکس‌ها جای دهند و خرید آن را به قشر فرادست و مایه‌دار جامعه محدود کنند. هیچ‌کس به خریدار این طیف از خودروها به چشم فردی ثروتمند و مولتی میلیاردر نمی‌نگرد. او عموماً یک کارمند، پیشه‌وری جوان، دانش‌پژوهی کم سن و سال و… است؛ اما شوربختانه، در اینجا حتی مرکب‌های چنین ساده و کوچکی نیز از غول بی‌امان گرانی در امان نیستند. گواه عینی این مدعا، برچسب قیمت نامعقولی است که بر پیشانی خودروی ریزاندامی چون هیوندای i10 چسبانده شده. این هاچ‌بک زیبا اما باکیفیت می‌توانست با بهایی معقول‌تر به تحقق آرزوی هزاران تن از ایرانیانی که در پی خودرویی شیک و کم‌مصرف هستند جامه عمل بپوشاند اما قیمت آن‌که رقم کهکشانی ۷۲ میلیون تومان را هم درنوردیده چون دیواری بلند مانعی فراروی این راه است.

این کوچولو را ارزان‌تر کنید تا بیشتر بفروشید…! - اجاره خودرو - 1

این کوچولو را ارزان‌تر کنید تا بیشتر بفروشید…! – اجاره خودرو


ممکن است با خود بگویید آنچه تاکنون گفته شد ازجمله بدیهیات تکراری است که همه‌مان کمابیش به آن آگاهیم و تکرار چندباره‌شان جز کسالتی مضاعف حاصلی در پی ندارد. راهکارتان چیست؟ آیا راهکاری برای کاهش قیمت این خودرو وجود دارد؟ حق با شماست! پس بی فوت وقت به سراغ راهکارها می‌رویم.

این کوچولو را ارزان‌تر کنید تا بیشتر بفروشید…! - اجاره خودرو - 2

این کوچولو را ارزان‌تر کنید تا بیشتر بفروشید…! – اجاره خودرو


در حال حاضر شرکت کرمان موتور هیوندای i10 را تنها با یک پیشرانه ۴ سیلندر ۱٫۲۵ لیتری و در یک تیپ رفاهی و آن‌هم با گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک عرضه می‌کند. این در حالی است که این خودرو با پیشرانه‌های دیگری هم عرضه می‌شود که ازجمله می‌توان به پیشرانه سه سیلندر و یک لیتری بنزینی آن اشاره داشت که از توانی معادل ۶۶ اسب بخار برخوردار است. همچنین این خودرو با گیربکس ۵ سرعته دستی هم عرضه می‌شود. بی‌تردید با عرضه این خودرو با پیشرانه‌ای کوچک‌تر و گیربکس دستی می‌توان از بهای گزاف فعلی آن تا حد قابل‌ملاحظه‌ای کاست. درعین‌حال، فروش این خودرو در تیپ‌های متنوع رفاهی مثلاً ساده، نیم فول و فول و… میدان مانور زیادی را در اختیار مونتاژگر ایرانی آن – جهت شکستن بهای ۷۲ میلیون تومانی این خودرو – فراهم می‌کند. ناگفته نماند که در دنیای امروز اغلب قیمت یک خودرو به‌صورت CKD (قطعات منفصله) به‌مراتب کمتر از حالت CBU (ساخته شده) آن است. پس ازآنجایی‌که هیوندای i10 فعلاً یک خودروی مونتاژی است دست سازنده ایرانی آن برای عرضه این خودرو به بهایی کمتر نیز کاملاً باز است.

این کوچولو را ارزان‌تر کنید تا بیشتر بفروشید…! - اجاره خودرو - 3

این کوچولو را ارزان‌تر کنید تا بیشتر بفروشید…! – اجاره خودرو

1 – افزایش تیراژ تولید:

با تولید محدود و چند هزارتایی این خودرو، آن‌هم با واردات صرف قطعات از خارج و مونتاژش در داخل، نمی‌توان انتظار کاهش قیمت قابل‌ملاحظه‌ای برای آن داشت، قیمتی که لااقل خرید آن را برای اقشار گوناگون جامعه توجیه‌پذیر کند؛ اما با تولید انبوه این خودرو، هزینه‌های تولید روی تعداد بیشتری از آن سرشکن شده و از بهایش در طول زمان به‌تدریج کاسته خواهد شد. البته تولید انبوه باید با داخلی‌سازی سریع همراه گردد تا ثمردهی بهتری از آن حاصل شود وگرنه تولید انبوه به‌تنهایی چندان کارساز نیست، چون تنها هزینه‌های ارزی بالایی را نصیب شرکت می‌کند.

این کوچولو را ارزان‌تر کنید تا بیشتر بفروشید…! - اجاره خودرو - 4

این کوچولو را ارزان‌تر کنید تا بیشتر بفروشید…! – اجاره خودرو

2 – داخلی سازی قطعات در سریع‌ترین زمان ممکن:

متأسفانه هر وقت صحبت از داخلی سازی قطعات می‌شود ناخودآگاه اذهان آدمی به یاد قطعات کم کیفیتی می‌افتد که هم‌اکنون در برخی از خودروهای عمدتاً قدیمی تولید داخل به کار می‌روند؛ اما داخلی‌سازی و یا ایرانیزه کردن قطعات یک خودرو لزوماً به معنی کیفیت‌زدایی از آنها نیست بلکه با پیروی دقیق از استانداردها و نقشه‌های فنی شرکت مادر می‌توان قطعات باکیفیتی را در همین شرکت‌های قطعه‌ساز عمدتاً کوچک وطنی تولید نمود. مسلماً در همان وهله اول نمی‌توان انتظار داشت که تولید قطعات حساس درون گیربکس و یا پیشرانه این خودرو به طرف ایرانی آن واگذار شود ولی سریعاً می‌توان قطعات مصرفی این خودرو ازجمله لاستیک، شیشه، باطری و حتی اجزای داشبورد، سپر، صندلی، چراغ، قطعات بدنه و… را با در نظر گرفتن صرفه اقتصادی تولید آنها در داخل کشور و اخذ تأییدیه کیفی تک‌تک آنها از شرکت هیوندای، به پیمانکاران داخلی واگذار نمود. مابقی قطعات این خودرو را هم می‌توان به همین ترتیب و به‌تدریج در طول زمان و با کوشش و ممارست و دقتی فراگیر تولید کرد. وقتی چینی‌ها و هندی‌ها و برزیلی‌ها و مکزیکی‌ها قادر به انجام این کار هستند چرا ما نباشیم؟ محض اطلاع خوانندگان، هم‌اکنون ۹۰ درصد از قطعات خودرویی چون نیسان کیکس در خود مکزیک تولید می‌شود!

۳ – چشم‌پوشی از سود بالا:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *