برادران آتشین، جدال فولکس‌واگن گلف GTI با گلف R

دوئل میتسوبیشی لنسر و کیا سراتو - اجاره خودرو
دوئل میتسوبیشی لنسر و کیا سراتو
خرداد ۱۹, ۱۳۹۶
شتاب‌گیری سریع فولکس‌واگن آرتئون 2.0 TSI - اجاره خودرو
شتاب‌گیری سریع فولکس‌واگن آرتئون ۲٫۰ TSI
خرداد ۱۹, ۱۳۹۶

برادران آتشین، جدال فولکس‌واگن گلف GTI با گلف R

برادران آتشین، جدال فولکس‌واگن گلف GTI با گلف R - اجاره خودرو

برادران آتشین، جدال فولکس‌واگن گلف GTI با گلف R - اجاره خودرو

مطمئناً فولکس‌واگن گلف شناخته‌شده‌ترین، محبوب‌ترین و برترین هاچ‌بک دنیا است. این خودرو برای اولین بار در سال ۱۹۷۴ به‌عنوان جایگزینی برای بیتل به بازار آمد و از آن سال تاکنون بی‌وقفه در حال تولید بوده است؛ اما در طول این سال‌ها فولکس‌واگن دائماً اعضای خانوادهٔ گلف را افزایش داده و به تنوع مدل‌های مختلف آن افزوده است به‌گونه‌ای که در هیچ زمانی طی تاریخ ۴۳ سالهٔ گلف، هیچ‌گاه به‌اندازهٔ امروز طیف مدل‌های آن زیاد و متنوع نبوده است؛ اما در صدر این خانوادهٔ شلوغ، دو مدل اسپرت و عملکردی بنام GTI و R وجود دارد و بنابراین برای کسانی که خواهان یک گلف اسپرت هستند تصمیم نهایی برای انتخاب یکی از این دو مدل دشوار خواهد بود. البته مطمئناً می‌دانیم که گلف R به خاطر برخورداری از قدرت بیشتر، سیستم چهارچرخ محرک و موارد دیگر، قیمت بالاتری از گلف GTI دارد اما بااین‌وجود بازهم ممکن است کسانی بین خرید یکی از این دو برادر آتشین آلمانی کاملاً تردید داشته باشند.

برادران آتشین، جدال فولکس‌واگن گلف GTI با گلف R - اجاره خودرو - 0

برادران آتشین، جدال فولکس‌واگن گلف GTI با گلف R – اجاره خودرو

بر روی کاغذ، گلف R به لطف قدرت بالای خود در برابر رقبایی چون سوبارو WRX STI و فورد فوکوس RS قرار می‌گیرد درحالی‌که برچسب قیمتی آن نزدیک به ۴۰ هزار دلار است؛ اما از طرف دیگر گلف GTI هم به‌استثنای سیستم چهارچرخ محرک تقریباً از تمامی تجهیزات موردنیاز و موجود در گلف R برخوردار است. این بدان معنا است که گلف GTI قابلیت ارتقاء زیادی دارد به‌گونه‌ای که به‌راحتی می‌توان با استفاده از قطعات تیونینگ افترمارکت قدرت آن‌را به گلف R رساند. این در حالی است که قیمت گلف GTI در ایالات‌متحده از ۲۵ هزار دلار آغاز می‌شود که تا حد قابل‌توجهی کمتر از گلف R است؛ اما بااین‌وجود ممکن است برخی افراد هنوز هم نتوانند تصمیم نهایی خود مبنی بر خرید یکی از این دو هاچ‌بک داغ را بگیرند؛ بنابراین در تلاشی برای فهمیدن اینکه کدام‌یک از این دو خودرو برای خرید بهتر هستند، آزمایشی با هردوی آن‌ها انجام داده‌ایم.

برادران آتشین، جدال فولکس‌واگن گلف GTI با گلف R - اجاره خودرو - 1

برادران آتشین، جدال فولکس‌واگن گلف GTI با گلف R – اجاره خودرو

در اینجا هر دو برادر آمادهٔ نبردی دوستانه هستند. در یک‌سوی میدان، GTI افسانه‌ای ایستاده که با رنگ قرمز و رینگ‌هایی فوق‌العاده زیبا کاملاً جلب‌توجه می‌کند. در سمت دیگر نیز پرچم‌دار خانوادهٔ گلف یعنی مدل R بارنگ آبی و استایل جذاب خودنمایی می‌کند. خانوادهٔ گلف به‌تازگی برای مدل ۲۰۱۸ مورد فیس‌لیفت قرار گرفته‌اند که شامل تغییراتی در سپرها و اضافه نمودن چراغ‌های عقب LED در همهٔ مدل‌ها به همراه چراغ‌های روشنایی در روز استاندارد در همهٔ مدل‌ها می‌شود که آخری قبلاً به‌صورت سفارشی در برخی مدل‌ها ارائه می‌شد. گلف‌های R و GTI در بیرون تا حد زیادی مشابه هم هستند و فقط تغییراتی در سپر جلو، رینگ‌های متفاوت و چهار سر اگزوز، گلف R را از گلف GTI با دو سر اگزوز متمایز می‌کند. به همین دلیل تشخیص این دو برادر از فاصلهٔ ۱۵ متری کار آسانی نخواهد بود.

برادران آتشین، جدال فولکس‌واگن گلف GTI با گلف R - اجاره خودرو - 2

برادران آتشین، جدال فولکس‌واگن گلف GTI با گلف R – اجاره خودرو

در داخل نیز هر دو هاچ‌بک دارای کابینی زیبا و مدرن هستند اما گلف R به‌صورت استاندارد به صفحه آمپر دیجیتالی مجهز است درحالی‌که در تیپ‌های بالایی گلف GTI این مورد به‌عنوان یک آپشن قابل سفارش است که نمونهٔ موردبررسی ما هم فاقد آن بود. همچنین در گلف R یک صفحه‌نمایش لمسی هشت اینچی برای سیستم اطلاعاتی-سرگرمی به‌صورت استاندارد وجود دارد که این هم در گلف GTI به‌صورت سفارشی ارائه می‌گردد. غیرازاین دو مورد، تفاوت بزرگ دیگری بین این دو هاچ‌بک هم‌خانواده دیده نمی‌شود ولی از تفاوت‌های جزئی میان اتاق این دو می‌توان به دوخت قرمزرنگ و آرم GTI روی غربیلک فرمان گلف GTI و در سمت دیگر، آرم R روی غربیلک فرمان و پشتی صندلی‌های گلف R اشاره کرد.

اما مهم‌ترین تفاوت میان این دو برادر را باید در زیر کاپوت آن‌ها جستجو کرد یعنی جایی که در هردو یک موتور ۲ لیتری چهار سیلندر توربو قرار گرفته اما قدرت و گشتاور آن کاملاً متفاوت است. قدرت این موتور در گلف GTI پس از فیس‌لیفت با ۱۰ اسب بخار افزایش به ۲۲۰ اسب بخار رسیده است درحالی‌که ۳۵۰ نیوتن متر هم گشتاور دارد. این نیرو از طریق یک گیربکس شش سرعتهٔ دستی یا شش سرعتهٔ اتوماتیک دوکلاچه DSG به چرخ‌های جلو انتقال پیدا می‌کند. گلف GTI در تیپ بالایی SE به یک دیفرانسیل لغزش محدود الکترونیکی هم مجهز شده درحالی‌که فولکس‌واگن دیسک‌های ترمز بزرگ‌تر و تعلیق تطبیقی گلف R را نیز در به‌صورت سفارشی برای گلف GTI ارائه کرده است. در سمت دیگر، گلف R قرار دارد که از همین موتور ۳۱۰ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن متر گشتاور بیرون می‌کشد و آن‌را از طریق همان گیربکس شش سرعتهٔ دستی مذکور و سامانهٔ ۴Motion به هر چهارچرخ انتقال می‌دهد؛ اما برای گلف R مدل ۲۰۱۸، یک گیربکس هفت سرعتهٔ اتوماتیک دوکلاچهٔ DSG بجای نمونهٔ شش سرعتهٔ قبلی ارائه شده است.

ما یک روز را پشت فرمان این دو هاچ‌بک آلمانی گذراندیم و برای پاسخ دادن به سؤال ابتدای مطلب فرصتی کافی در اختیار داشتیم. در مسیرهای مستقیم همواره گلف GTI پشت سر گلف R قرار می‌گرفت که با توجه به ۹۰ اسب بخار قدرت بیشتر گلف R این امری طبیعی است؛ اما توانایی‌های گلف GTI خصوصاً پس‌ازاینکه بزرگراه‌ها را پشت سر گذاشته و به مسیرهای پیچ‌درپیچ رسیدیم فراتر از انتظار ما بود به‌گونه‌ای که تصور می‌گردیم گلف R با اختلاف زیادی بهتر از گلف GTI عمل کند. هندلینگ GTI بسیار مناسب بود و هرچند گشتاور کمتری نسبت به R داشت اما با همان اقتدار گلف R پیچ‌ها را طی می‌کرد؛ اما با اینکه هر دو خودرو از لاستیک‌های یکسانی استفاده می‌کردند (میشلن پایلوت اسپرت کاپ ۲) و حتی در GTI اعتمادبه‌نفس بیشتری داشتیم، ولی گاهی اوقات در پیچ‌ها چرخ‌های جلو عملکردی نامطلوب از خود نشان می‌دادند درحالی‌که در این منطقه سیستم چهارچرخ محرک گلف R کمک بیشتری به راننده می‌کرد.

هردو گلف مورد آزمون ما مجهز به گیربکس دوکلاچه DSG بودند که همان‌طور که اشاره شد از گلف GTI شش سرعته و از گلف R هفت سرعته است. عملکرد هردوی این گیربکس‌ها مناسب بود اما گیربکس گلف GTI دنده‌ها را بیشتر از گلف R نگه می‌دارد. این امر خصوصاً در هنگام بالا رفتن از شیب‌ها موجب می‌شد که سروصدای زیادی از موتور به کابین وارد شود. در بحث شتاب صفرتاصد نیز گلف R با ۴٫۶ ثانیه برتری قاطعی دارد درحالی‌که گلف GTI برای این کار به ۶٫۴ ثانیه زمان احتیاج دارد.

نتیجه

آیا ما واقعاً به میزان ۱۵ هزار دلار بیشتر از گلف R نسبت به گلف GTI لذت بردیم؟ نه؛ اما در حالت دیگر، اگر برای گلف GTI سیستم تعلیق تطبیقی، صفحه آمپر دیجیتالی، ترمزهای بزرگ‌تر و دیفرانسیل لغزش محدود سفارش داده شود، ۱۰ هزار دلار به قیمت آن اضافه می‌گردد که اختلاف قیمت آن با گلف R را کاهش می‌دهد. حال آیا یک گلف R کاملاً مجهز با تمام تجهیزات رفاهی و ایمنی شامل کروز کنترل تطبیقی، سیستم نظارت بر نقاط کور و سیستم حفظ حرکت میان خطوط و البته سامانهٔ چهارچرخ محرک، به قیمت ۵ هزار دلار گران‌تر از یک گلف GTI، ارزش خرید دارد؟ بله؛ بدین ترتیب مشخص است که هرچه تیپ‌ها و تجهیزات گلف GTI بالاتر می‌رود، ارزش خرید آن کمتر می‌شود؛ بنابراین درنهایت می‌توان گفت اگر قادر به چشم‌پوشی از تجهیزاتی چون دیفرانسیل لغزش محدود، صفحه آمپر دیجیتالی و… در یک گلف GTI پایه هستید، بهتر است با صرف ۱۵ هزار دلار کمتر، این هاچ‌بک اسپرت را انتخاب کنید اما اگر تمایل به داشتن یک گلف GTI فول آپشن دارید، بهتر است با پرداخت ۵ هزار دلار بیشتر، گلف R را انتخاب کنید.

 

مشخصات فنی

 

منبع: AutoGuide

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *